W tym roku polisÄ™ NNW dla dziecka chce wykupić 78 proc. rodziców wobec 85 proc. w ubiegÅ‚ym roku – wynika z badaÅ„ UNIQA. Chociaż popularność tego ubezpieczenia nieco spadÅ‚a, na co wpÅ‚yw może mieć wysoka inflacja, wciąż pozostaje ono jednym z najpopularniejszych na polskim rynku. RoÅ›nie też grupa rodziców, którzy wykupujÄ… takÄ… polisÄ™ nie w szkole, w ramach oferty grupowej, tylko indywidualnie, u ubezpieczyciela, czÄ™sto rozszerzajÄ…c zakres ochrony np. OC w życiu prywatnym. Ubezpieczenie dla dziecka może też obejmować ochronÄ™ na wypadek hejtu w internecie, który jest już powszechnym problemem wÅ›ród nastolatków.
Rodzice dzieci w wieku szkolnym co roku, zwyczajowo podczas pierwszego wrześniowego zebrania, dostają informację o możliwości skorzystania z oferty grupowego dobrowolnego ubezpieczenia NNW. Jak podaje Biuro Rzecznika Finansowego, to jedna z najbardziej powszechnych polis na polskim rynku. Jednak statystyki pokazują, że jej popularność w tym roku nieco spadła.
– W badaniu przeprowadzonym dla nas w ubiegÅ‚ym roku przez ARC Rynek i Opinia aż 85 proc. rodziców deklarowaÅ‚o, że ubezpiecza swoje dzieci. W tym roku widzimy spadek zainteresowania – wykupienie tego ubezpieczenia deklaruje już 78 proc. badanych – mówi agencji Newseria Biznes Jacek Rink, menedżer zespoÅ‚u rozwoju produktów i badaÅ„ rynku w UNIQA. – WÅ›ród powodów rezygnacji najczęściej wskazywany jest ten, że rodzice nie widzÄ… potrzeby posiadania takiej polisy bÄ…dź nie znajdujÄ… na rynku wÅ‚aÅ›ciwej oferty. Dodatkowym czynnikiem osÅ‚abiajÄ…cym popularność tej polisy może być w tym roku inflacja, która powoduje wzrost kosztów wyprawki szkolnej.
Ubezpieczenia grupowe wciąż sÄ… dominujÄ…cÄ… formÄ… zawierania umów szkolnego NNW. W przypadku takiego rozwiÄ…zania zaletÄ… jest na ogóÅ‚ wygoda i uÅ›redniona, niewysoka skÅ‚adka w wysokoÅ›ci kilkudziesiÄ™ciu zÅ‚otych. WadÄ… jest natomiast dość wÄ…ski zakres i niewysoka suma ubezpieczenia, przez co – jeÅ›li dziecku przydarzy siÄ™ wypadek albo poważniejszy uraz – rodzice raczej nie powinni siÄ™ spodziewać wysokiego odszkodowania.
– NajważniejszÄ… różnicÄ… miÄ™dzy ubezpieczeniem grupowym i indywidualnym jest sposób zawierania umowy. To pierwsze zawierane jest ze szkołą, a rodzice tylko przystÄ™pujÄ… do tego ubezpieczenia. Natomiast w przypadku ubezpieczeÅ„ indywidualnych to bezpoÅ›rednio rodzice zawierajÄ… umowÄ™ z agentem bÄ…dź ubezpieczycielem – wyjaÅ›nia ekspert UNIQA.
ZaletÄ… indywidualnej polisy jest przede wszystkim możliwość spersonalizowania jej warunków, np. rozszerzenia zakresu ochrony i okreÅ›lenia wyższej sumy ubezpieczenia. Ta opcja z każdym rokiem cieszy siÄ™ coraz wiÄ™kszÄ… popularnoÅ›ciÄ….
– W naszym badaniu już 40 proc. rodziców deklaruje, że w tym roku wybierze wÅ‚aÅ›nie ubezpieczenie indywidualne – mówi Jacek Rink. – WiÄ™kszość ryzyk, które obejmuje ubezpieczenie NNW, powstaje w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Najczęściej jest to uszkodzenie ciaÅ‚a i pobyt w szpitalu czy zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. DominujÄ… przede wszystkim skrÄ™cenia stawów, zwichniÄ™cia i zÅ‚amania. GÅ‚ównym urazem, z którym mamy do czynienia, jest skrÄ™cenie stawu skokowego. Aż 17 proc. wszystkich szkód, które sÄ… do nas zgÅ‚aszane, jest zwiÄ…zanych wÅ‚aÅ›nie z tym.
Ekspert wskazuje też, że ubezpieczyciele z każdym rokiem rozszerzajÄ… zakres takich polis. W ofercie można wiÄ™c znaleźć ryzyka, które nie sÄ… zwiÄ…zane z nastÄ™pstwami nieszczęśliwych wypadków, obejmujÄ…ce np. poważnÄ… chorobÄ™ dziecka.
– PoszukujÄ…c ubezpieczenia, rodzice zwracajÄ… na to uwagÄ™ – zauważa. – Jeżeli dziecko w trakcie trwania polisy zachoruje na jednÄ… z chorób, które sÄ… w niej wymienione, otrzyma Å›wiadczenie. WedÅ‚ug naszych statystyk odnotowujemy najwiÄ™cej zachorowaÅ„ na cukrzycÄ™, co niestety pokazuje kondycjÄ™ naszych dzieci, natomiast drugie w kolejnoÅ›ci sÄ… nowotwory zÅ‚oÅ›liwe.
Z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie UNIQA wynika również, że 30 proc. rodziców deklaruje potrzebÄ™ rozszerzenia polisy NNW dla dziecka o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.
– Zapewnia ono ochronÄ™ w sytuacji, kiedy nasze dziecko spowoduje jakieÅ› szkody osobom trzecim. Mowa tu np. o szkodach powstaÅ‚ych podczas nauki w szkole, zabawy, uprawiania sportu czy też w trakcie praktyk przyuczajÄ…cych do zawodu. To też pokrywa siÄ™ z naszymi danymi sprzedażowymi, ponieważ 35 proc. klientów, którzy wykupujÄ… ubezpieczenie szkolne, rozszerza je wÅ‚aÅ›nie o ochronÄ™ OC – mówi Jacek Rink.
Jak wskazuje, z każdym rokiem rosnÄ…cÄ… popularnoÅ›ciÄ… na polskim rynku cieszy siÄ™ również ubezpieczenie na wypadek hejtu w internecie, oferowane przez UNIQA. Badania przeprowadzone przez NASK pokazaÅ‚y, że aż trzech na czterech uczniów polskich podstawówek spotkaÅ‚o siÄ™ z jakÄ…Å› formÄ… cyberprzemocy, do których zaliczajÄ… siÄ™ wyzwiska, oÅ›mieszanie i poniżanie, próby podszywania siÄ™, publikacje kompromitujÄ…cych zdjęć albo filmów, groźby czy szantaże.
– Ubezpieczenie na wypadek hejtu w internecie to jest ubezpieczenie ochrony prawnej, które zapewnia przede wszystkim pomoc w razie naruszenia dobrego imienia lub prawa do prywatnoÅ›ci naszego dziecka w sieci. Mowa tu m.in. o groźbach, znieważeniu czy pomówieniach. W takiej sytuacji możemy liczyć na pomoc prawnÄ…, czyli m.in. pokrycie kosztów wynajÄ™cia adwokata czy radcy prawnego, który bÄ™dzie prowadziÅ‚ naszÄ… sprawÄ™ przed organami Å›cigania bÄ…dź przed sÄ…dem. Polisa obejmuje też pokrycie kosztów sÄ…dowych w celu dochodzenia swoich praw oraz pomoc psychologicznÄ…. To m.in. nielimitowane teleporady, z których może skorzystać dziecko bÄ™dÄ…ce ofiarÄ… hejtu, oraz stacjonarne wizyty u psychologa. Dodatkowo zapewniamy też pomoc specjalisty IT, którego zadaniem bÄ™dzie zablokowanie bÄ…dź usuniÄ™cie takich treÅ›ci z sieci – wylicza Jacek Rink.
WÅ›ród Å›wiadczeÅ„ dodatkowych, które mogÅ‚yby uzupeÅ‚niać ubezpieczenie szkolne i byÅ‚yby warte poniesienia dodatkowego kosztu, rodzice wskazywali m.in. zapewnienie dostÄ™pu do lekarza, pokrycie kosztów badaÅ„ i rehabilitacji (65 proc.), możliwość weryfikacji diagnozy lekarskiej i procesu leczenia po wypadku (47 proc.) oraz pomoc w nauce, korepetycje w przypadkach dÅ‚uższej nieobecnoÅ›ci dziecka w szkole (42 proc.).
