Finanse Wiadomości branżowe

Żywność, odzież i obuwie tańsze. Paliwo drożeje

W sierpniu roczny wskaźnik inflacji obniżył się do 3,8 proc. z 4,0 proc. Spadek inflacji był zgodny z oczekiwaniami analityków.

- Podobnie jak przed miesiącem zasadniczym powodem obniżenia się wskaźnika były niższe ceny żywności oraz odzieży i obuwia. Kontynuowane są sezonowe spadki cen warzyw i owoców ? mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. ? Nieznacznie, bo o 0,9 proc w ujęciu miesięcznym, spadły ceny paliw - dodaje. Inflacja bazowa spadła do poziomu 2,1 proc. z 2,3 proc. miesiąc temu. Na wskaźnikach inflacji bazowej trend spadkowy zaczyna być coraz bardziej widoczny.

- W kolejnym miesiącu oczekujemy wzrostu rocznego wskaźnika inflacji do powyżej 4 proc. Stanie się tak przez rosnące ceny paliw ? mówi Marcin Mazurek, analityk BRE Banku. -  Bardziej istotne spadki inflacji powinny nastąpić dopiero w październiku. Obecnie zmiany inflacji powodowane są głównie przez czynniki sezonowe zaś skala jej spadku do końca roku ograniczana będzie przez rosnące ceny mięsa na świecie - dodaje. Zdaniem analityków BRE na koniec roku inflacja powinna obniżyć się do poziomu nieznacznie przewyższającego 3 proc.

- Wysokość inflacji uprawdopodabnia obniżkę stóp procentowych w październiku. Wszystko wskazuje, że będzie to 25 punktów bazowych ? mówi Pytlarczyk. - Taki scenariusz, a nawet apetyt na bardziej zdecydowany ruch powinny potwierdzić dane o produkcji przemysłowej ? dodaje. Jego zdaniem spowolnienie w Polsce będzie dość głębokie, a RPP w efekcie przeprowadzi pełny cykl luzowania monetarnego o 125 pb lub więcej.

 

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy