W I póÅ‚roczu br. wartość Å›rodków zainwestowanych przez fundusze venture capital w polskie start-upy przekroczyÅ‚a 2 mld zÅ‚. To o 76 proc. wiÄ™cej niż w tym samym okresie rok wczeÅ›niej – wynika z danych PFR Ventures i Inovo VP. Eksperci z ostrożnym optymizmem wskazujÄ…, że ten rok może siÄ™ zamknąć kolejnym rekordem wartoÅ›ci inwestycji na polskim rynku VC, a to niejedyne możliwoÅ›ci finansowania mÅ‚odych biznesów. Programy akceleracyjne prowadzÄ… też instytucje paÅ„stwowe i duże korporacje, m.in. banki, które majÄ… coraz wiÄ™kszy apetyt na wdrażanie technologii proponowanych przez start-upowców.
– System finansowania start-upów w bankach jest dwuwymiarowy. Możemy mówić o finansowaniu stricte bankowym, chociaż praktyka pokazuje, że nie jest to finansowanie Å‚atwe. Start-upy wolÄ… raczej szukać finansowania z programów im dedykowanych – podkreÅ›la w rozmowie z agencjÄ… Newseria Biznes Dawid Galus, menedżer ds. innowacji w Santander Bank Polska. – Jednym z takich programów jest np. Scale Up, w którym notabene banki też mogÄ… uczestniczyć jako odbiorcy technologii. Takie programy trwale zakorzeniÅ‚y siÄ™ już w polskim ekosystemie start-upowym i wiele banków w nich uczestniczy. To przynosi profity, m.in. w postaci finansowania dla projektów fintechowych, które sÄ… przez banki realizowane. Sam start-up może z kolei wyskalować swojÄ… technologiÄ™, zaistnieć na rynku finansowym.
Fintech, czyli technologie finansowe, to jeden z najszybciej rosnÄ…cych segmentów start-upowego rynku. W coraz wiÄ™kszym stopniu interesuje siÄ™ nim sektor bankowy, który m.in. uruchamia wÅ‚asne programy akceleracyjne. Z opublikowanego jeszcze przed pandemiÄ… raportu firmy doradczej PwC („Global Fintech Report 2019”) wynika, że już wtedy prawie 60 proc. globalnych firm z sektora finansowego uznawaÅ‚o fintechy za ważny czynnik ich sukcesu, który może zapewnić im dodatkowe dochody. StÄ…d też wzrost finansowania dla tego typu start-upów. Z raportu KPMG „Pulse of Fintech H2’21” wynika, że globalne inwestycje w ubiegÅ‚ym roku przekroczyÅ‚y 210 mld dol. (przy wyniku z 2020 roku na poziomie 124 mld dol.), z czego 115 mld dol. to zaangażowanie funduszy VC.
Podobny trend widać również na polskim rynku. Z raportu PFR Ventures i Inovo VC wynika, że obok branży healthtech i IT to wÅ‚aÅ›nie fintechy przyciÄ…gnęły w 2021 roku najwiÄ™cej inwestycji VC.
– Banki stajÄ… siÄ™ coraz bardziej innowacyjne, jeÅ›li chodzi o wspóÅ‚pracÄ™ z fintechami i chÅ‚onność nowych technologii. Jeszcze parÄ™ lat temu przodowaÅ‚y technologie, które byÅ‚y – mówiÄ…c wprost – maÅ‚o ryzykowne dla banków. Przeprowadzanie tzw. proof of concept ze start-upem musiaÅ‚o być dla banku jak najmniej ryzykowne. Obecnie apetyt na ryzyko banków jest dużo wyższy, a ryzyko rozumiem jako stopieÅ„ gotowoÅ›ci do wdrożenia technologii start-upowej – mówi Dawid Galus.
Grupa Santander i Fundacja Oxentia cyklicznie organizujÄ… globalny konkurs Santander X Global Challenge, w którym szukajÄ… innowacyjnych rozwiÄ…zaÅ„ ze Å›wiata finansów. W ubiegÅ‚ym roku wybieraÅ‚y pomysÅ‚y na to, jak włączać w bankowość różne grupy spoÅ‚eczne: najmÅ‚odszych, seniorów i osoby dotÄ…d nieubankowione. W tegorocznej edycji, ogÅ‚oszonej w maju br., szukajÄ… pomysÅ‚ów na wykorzystanie technologii blockchain m.in. w obszarze prywatnoÅ›ci i bezpieczeÅ„stwa użytkowników sieci, tokenizacji czy metawersum. Do szeÅ›ciu zwyciÄ™skich projektów trafi w sumie 120 tys. euro, a ponadto wsparcie obejmujÄ…ce doradztwo, szkolenia, bazÄ™ talentów i sieć kontaktów.
Jak podkreÅ›la Dawid Galus, Santander Bank Polska chce zaistnieć na start-upowej mapie Polski nie tylko jako instytucja, w której można zaciÄ…gnąć kredyt na rozwój, lecz także jako firma wspierajÄ…ca mÅ‚odych przedsiÄ™biorców z pomysÅ‚ami na biznes technologiczny i otwarta na tego typu nowinki. To z tego powodu bank zostaÅ‚ partnerem warszawskiej edycji przewodnika „Startup Guide”. Jak dotÄ…d powstaÅ‚o już 40 takich publikacji, dotyczÄ…cych m.in. Kopenhagi, Londynu, Tel Awiwu, Kairu, Tokio i Nowego Jorku.
– ZdecydowaliÅ›my siÄ™ na partnerstwo ze „Startup Guide”, ponieważ widzimy, że ekosystem start-upowy w Warszawie jest bardzo mocny. Ale do tej pory nie byÅ‚o takiej publikacji, która pokazywaÅ‚aby, z jakiej pomocy start-upy mogÄ… skorzystać, co oferuje stolica mÅ‚odym firmom – mówi menedżer ds. innowacji w Santander Bank Polska.
Warszawska edycja przewodnika „Startup Guide” ma uÅ‚atwić poczÄ…tkujÄ…cym przedsiÄ™biorcom, także z zagranicy, start na tutejszym rynku. Publikacja zawiera m.in. informacje o najważniejszych narzÄ™dziach, organizacjach i przedstawicielach rynku technologicznego, profile innowacyjnych start-upów, spostrzeżenia od doÅ›wiadczonych przedsiÄ™biorców oraz cenne informacje o lokalnych inwestorach i programach akceleracyjnych.
– Ten przewodnik pokazuje, które miejsca sÄ… szczególnie atrakcyjne dla mÅ‚odych firm, z kim mogÄ… wspóÅ‚pracować i z jakiej pomocy mogÄ… skorzystać. SÄ… tu m.in. firmy brokerskie czy kancelarie prawne, które wspierajÄ… mÅ‚ode firmy, i sÄ… też akceleratory innowacji, które mogÄ… wziąć start-up pod swoje skrzydÅ‚a i zaoferować mu kompleksowÄ… usÅ‚ugÄ™, poczÄ…wszy od przygotowania modelu biznesowego, a koÅ„czÄ…c na implementacji u odbiorcy technologii – mówi Dawid Galus.
Szczególnie cenne dla start-upów i mÅ‚odych przedsiÄ™biorców sÄ… informacje o tym, gdzie szukać finansowania na rozwój swojego biznesu. Tu możliwoÅ›ci sÄ… szerokie, bo – jak pokazuje mapa polskiego rynku VC, przygotowana przez Inovo Venture Partners i opublikowana pod koniec czerwca br. – w tej chwili dziaÅ‚a na nim w sumie ponad 200 podmiotów, tzn. inwestorów indywidualnych i funduszy. Ponad setka z nich to fundusze zagraniczne, które jeszcze przed 2020 rokiem nie inwestowaÅ‚y w naszym kraju. Co istotne, w porównaniu z poprzedniÄ… mapÄ… opublikowanÄ… przed dwoma laty liczba inwestorów na polskim rynku prawie siÄ™ podwoiÅ‚a. WzrosÅ‚a zwÅ‚aszcza liczba funduszy zagranicznych. Obecnie w Polsce inwestuje 66 polskich VC, 128 miÄ™dzynarodowych oraz dziewięć lokalnych funduszy CVC.
Polska jest już od kilku lat jednym z liderów europejskiej sceny start-upowej. Na tutejszym – mÅ‚odym, ale prężnie rosnÄ…cym – rynku dziaÅ‚a w tej chwili ponad 2,96 tys. innowacyjnych spóÅ‚ek (cyfrowa mapa Dealroom dla startup.pfr.pl). W ubiegÅ‚ym roku Polska doczekaÅ‚a siÄ™ też pierwszego jednorożca, czyli start-upu technologicznego o wycenie przekraczajÄ…cej 1 mld dol., którym zostaÅ‚a platforma do rezerwacji usÅ‚ug medycznych DocPlanner. Jednak ubiegÅ‚oroczny raport Dealroom i Google for Startups („Coming of age: Central and Eastern European startups”) pokazuje, że po rozszerzeniu definicji unicornów mamy ich w Polsce osiem. Do tego grona zaliczajÄ… siÄ™ także CD Projekt, Allegro, InPost, Huuuge Games, Ten Square Games, eObuwie i Wirtualna Polska. Można wspomnieć tu także o takich start-upach jak Booksy, Brainly, Infermedica, Packhelp czy kryptowalutowy Ramp, które staÅ‚y siÄ™ magnesami przyciÄ…gajÄ…cymi miÄ™dzynarodowy kapitaÅ‚.
Co istotne, raport Dealroom i Google for Startups plasuje PolskÄ™ na trzecim miejscu w regionie Europy Åšrodkowo-Wschodniej pod wzglÄ™dem caÅ‚kowitej wartoÅ›ci firm technologicznych (za EstoniÄ… i RumuniÄ…). Z kolei pod wzglÄ™dem liczby unicornów zajmujemy pierwsze miejsce w regionie CEE, wyprzedzajÄ…c EstoniÄ™, Czechy i UkrainÄ™.
– Polskie start-upy wciąż siÄ™ rozwijajÄ…. Jednak odbiorcy ich rozwiÄ…zaÅ„ coraz bardziej patrzÄ… w Excela zamiast na suche wyceny tych start-upów. Tak wiÄ™c bez dobrego modelu biznesowego, bez zwalidowanego pomysÅ‚u na biznes niektórym może być ciężko. Natomiast sam rynek dalej roÅ›nie i nie ma żadnych sygnaÅ‚ów, żeby miaÅ‚o być inaczej – mówi Dawid Galus.
Już 2021 rok okazaÅ‚ siÄ™ rekordowy pod wzglÄ™dem wartoÅ›ci inwestycji na polskim rynku VC – w 379 spóÅ‚ek zainwestowano w sumie 3,6 mld zÅ‚, a w transakcjach uczestniczyÅ‚o 113 funduszy (dane PFR Ventures i Inovo VP). To oznacza, że pomimo pandemii polskie start-upy zebraÅ‚y wiÄ™cej kapitaÅ‚u niż łącznie w latach 2019–2020. Również I kwartaÅ‚ br. okazaÅ‚ siÄ™ najlepszym otwarciem w historii polskiego rynku – do polskich spóÅ‚ek trafiÅ‚o łącznie ponad 1,1 mld zÅ‚. Z kolei od kwietnia do czerwca br. 111 funduszy przeznaczyÅ‚o na inwestycje 916 mln zÅ‚, finansujÄ…c w ten sposób rozwój 93 spóÅ‚ek.
