Finanse

Zacznij kontrolować swoje pieniądze

Zacznij kontrolować swoje pieniądze
autorem artykułu jest Paweł Sygnowski

W jaki sposób kontrolować swoje pieniądze? Najzwyczajniej w świecie ? poprzez zapisywanie tego, co się z nimi dzieje, a więc ? innymi słowy ? zapisywaniem swoich dochodów i wydatków.

1071783_hand_in_hand
Po co w ogóle się tym zajmować? Regularne robienie zapisków swoich dochodów i wydatków (najlepiej zapisywać je na bieżąco, a raz na miesiąc robić zestawienie wszystkich dochodów i wydatków z tego danego miesiąca), daje Ci bardzo cenne informacje. Dzięki nim, wiesz jak zarabiasz i na co wydajesz swoje pieniądze. Możesz zauważyć, że na pewną kategorię rzeczy wydajesz od jakiegoś czasu więcej, niż zazwyczaj. Możesz dostrzec trendy w swoich wydatkach. Słowem: zachowujesz kontrolę nad sposobem dysponowania swoimi pieniędzmi.

O ile, z zapisywaniem swoich dochodów nie powinno być większego problemu, to z robieniem zestawień dla swoich wydatków, taki problem już może się pojawić. Dlatego też, proponuję wszystkie swoje wydatki zapisywać wedle następującego schematu:

1.DATKI ? wszystkie wydatki związane z dobroczynnością.

2.OSZCZĘDNOŚCI ? wszystko co uda Ci się zaoszczędzić w danym miesiącu.

3.PODATKI.

4.RACHUNKI.

5.ŻYCIE ? w tej kategorii znajduje się: żywność, odzież, wydatki na dom i tym podobne, zwykłe koszta życia.

6.TRANSPORT.

7.ROZRYWKA.

8.UBEZPIECZENIA.

9.INNE ? spłata długów zalicza się do tej kategorii.

10.WYDATKI NA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ ? chodzi tutaj o szeroko pojętą działalność gospodarczą. Wydatek na edukację, także można do niej zaliczyć.

Na podstawie: Allen G. Robert, Jak pomnożyć źródła swoich dochodów? Wolters Kluwer Polska, Kraków 2007.

W jaki sposób, wprowadzając jedynie kilka drobnych zmian, możesz zacząć oszczędzać naprawdę dużą sumę pieniędzy?

http://www.jak-oszczedzac.info/ – Tylko sprawdzone w praktyce sposoby oszczędzaniaTylko sprawdzone w praktyce sposoby oszczędzania

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Similar Posts