Finanse Wiadomości branżowe

Rynek nowych mieszkań w Polsce w III kw. 2012 r.

REAS opublikował kolejny kwartalny raport o rynku nowych mieszkań w Polsce. Deweloperzy wprowadzili do sprzedaży zdecydowanie mniej nowych inwestycji niż w poprzednim kwartale, a liczba zawartych transakcji utrzymała się na zbliżonym poziomie. Po 10 kwartałach nieprzerwanego wzrostu spadła liczba mieszkań w ofercie.

Katrzyna Kuniewicz, Dyrektor działu badań i analiz rynku w REAS, komentując wyniki powiedziała: "Na sytuację na rynku mieszkaniowym największy wpływ miała wyjątkowo wysoka podaż, związana z rekordowo wysoką liczbą lokali wprowadzonych do sprzedaży w okresie styczeń ? kwiecień 2012 roku, czyli przed wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Zgodnie z wynikami najnowszego badania REAS w III kwartale deweloperzy wprowadzili do sprzedaży o połowę mniej mieszkań, niż w poprzednim kwartale. W konsekwencji liczba mieszkań w ofercie osiągnęła swoje średnioterminowe maksimum w II kwartale 2012 roku i z każdym kolejnym kwartałem powinna powoli maleć. Jednak, wobec dużej liczby lokali planowanych do oddania, w najbliższych miesiącach wyraźnie wrośnie liczba gotowych niesprzedanych mieszkań." dodała Katarzyna Kuniewicz.

Więcej informacji o sytuacji na rynku znajdą Państwo w publikacji "Rynek Mieszkaniowy w Polsce - III kw. 2012" dostępnej na www.reas.pl

REAS jest firmą doradczą specjalizującą się w zagadnieniach związanych z rynkiem mieszkaniowym, od 1997 roku współpracującą z deweloperami, bankami, inwestorami oraz innymi podmiotami działającymi na rynku. Począwszy od ponad 10 lat REAS prowadzi stały monitoring pierwotnego rynku mieszkaniowego i dzięki posiadanej wiedzy dostarcza szeroki zakres analiz rynku oraz formułuje długoterminowe prognozy wspomagające proces planowania strategicznego. REAS doradza także deweloperom na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, wspierając ich w procesie planowania i przygotowania produktu o najlepszym potencjale rynkowym. REAS specjalizuje się też w wycenach nieruchomości mieszkaniowych, a także skutecznie doradza i wspiera inwestorów w procesie pozyskiwania gruntów oraz finansowania dla nowych inwestycji mieszkaniowych.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy