Finanse Wiadomości branżowe

Rynek nowych mieszkań w Polsce po drugim kwartale 2012 r.

Wyniki monitoringu rynku przeprowadzonego przez REAS na koniec czerwca 2012 roku potwierdzają, że wejście w życie ustawy deweloperskiej przyniosło rekordową liczbę mieszkań wprowadzonych do sprzedaży. Liczba zawartych transakcji utrzymywała się nadal na wysokim poziomie, pomimo to wyraźnie wzrosła oferta niesprzedanych mieszkań. W ocenie REAS kolejne kwartały przyniosą wyraźny spadek nowych inwestycji wprowadzanych do sprzedaży przez deweloperów.

Kazimierz Kirejczyk, prezes REAS, komentując wyniki powiedział "Najsilniejszym czynnikiem wpływającym na działania uczestników rynku deweloperskiego w II kwartale 2012 roku było wejście w życie z końcem kwietnia ustawy o ochronie praw nabywców mieszkań i domów. Z jednej strony, zgodnie z oczekiwaniami, ustawa spowodowała przyspieszenie przez wiele firm decyzji o wprowadzeniu nowych inwestycji lub ich kolejnych etapów do sprzedaży, a w konsekwencji – wyraźny wzrost liczby oferowanych mieszkań. Z drugiej – wobec wielu niejasnych uregulowań - spowodowała zamieszanie wśród deweloperów, nabywców, notariuszy i bankowców, uczących się działania w nowych uwarunkowaniach formalno-prawnych. Dlatego liczby ukazujące efekty sektora na koniec czerwca mają prawo znacznie odbiegać od średnioterminowych trendów a ich interpretacja musi brać pod uwagę nietypowe wydarzenia w otoczeniu rynku. Wpływ ustawy będzie zapewne odczuwalny wyraźnie w kolejnych kwartałach 2012 roku, będzie też dostrzegalny w zmianach zachodzących w sektorze w dłuższej perspektywie."

"Statystyki napływające z sektora bankowego potwierdzają zjawisko widoczne na rynku: potencjalnym nabywcom mieszkań coraz trudniej uzyskać kredyt hipoteczny zaś ocena ich zdolności kredytowej jest dziś o wiele bardziej ostrożna niż rok czy dwa lata temu, nie wspominając już o latach boomu. Maleje także, i tak już znacznie ograniczone, znaczenie dla rynku pierwotnego programu Rodzina na Swoim. W konsekwencji realny popyt jest przede wszystkim uzależniony od polityki cenowej deweloperów" dodał Kirejczyk.

 

Więcej informacji o sytuacji na rynku znajdą Państwo w publikacji "Rynek Mieszkaniowy w Polsce - II kw.2012" dostępnej na www.reas.pl

 

________________________________________________

REAS jest firmą doradczą specjalizującą się w zagadnieniach związanych z rynkiem mieszkaniowym, od 1997 roku współpracującą z deweloperami, bankami, inwestorami oraz innymi podmiotami działającymi na rynku. Począwszy od 2000 roku REAS prowadzi stały monitoring pierwotnego rynku mieszkaniowego i dzięki posiadanej wiedzy dostarcza szeroki zakres analiz rynku oraz formułuje długoterminowe prognozy wspomagające proces planowania strategicznego. REAS doradza także deweloperom na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, wspierając ich w procesie planowania i przygotowania produktu o najlepszym potencjale rynkowym. REAS specjalizuje się też w wycenach nieruchomości mieszkaniowych, a także skutecznie doradza i wspiera inwestorów w procesie pozyskiwania gruntów oraz finansowania dla nowych inwestycji mieszkaniowych.

Similar Posts