Finanse

Ranking funduszy emerytalnych – które OFE wybrać?

Ranking funduszy emerytalnych – które OFE wybrać?
autorem artykułu jest Jan P. Lewandowski

Oto nasz ranking stworzony przy wykorzystaniu rankingów Komisji Nadzoru Finansowego, dziennika Rzeczpospolita, dziennika Gazeta Wyborcza, serwisu internetowego Analizy ONLINE oraz ekspertów OFEdlaCiebie.pl (polecamy trzy fundusze pogrubioną trzcionką – ING, Generali oraz PZU:

1160086_la_defense1
1 Polsat
2 ING Nationale-Nederlanden Polska
3 Pekao OFE
4 Generali
5 PZU ?Złota Jesień?
6 AIG
7 Commercial Union OFE BPH CU WBK
8 AXA
9 OFE ?Dom?
10 Nordea
11 OFE Pocztylion
12 OFE Skarbiec-Emerytura
13 Allianz Polska
14 Bankowy OFE
15 Ergo Hestia

Pierwsza sprawa to sprawdzenie jakiego okresu dotyczy ranking funduszy emerytalnych.

Wiarygodny ranking funduszy emerytalnych powinien zawierać możliwie długi okres. Często w materiałach reklamowych fundusze podają swoje wyniki z wybranego krótkiego okresu. Trzeba pamiętać, że każdy fundusz może znaleźć taki okres kiedy rankingu funduszy emerytalnych osiągnął najwyższą ze wszystkich stopę zwrotu np. w jednym tylko miesiącu. Dobre OFE powinny osiągać wysokie stopy zwrotu regularnie, a nie tylko w krótkich, wybranych okresach.

Podstawowym i fundamentalnym zadaniem OFE jest gromadzenie i pomnażanie środków swoich członków. Za usługę tę zarządzający OFE pobierają określone opłaty.

Ostatnia nowelizacja ustawy o funduszach emerytalnych
sprawiła, że opłaty dystrybucyjne pobierane przez poszczególne fundusze są zbliżone (tylko OFE Allianz obniżył pobierane opłaty, jednak to OFE i tak jest pod koniec wszystkich rankingów funduszy emerytalnych).

Opłata za zarządzanie stosunkowo niewielka (nie może być wyższa niż 0,045% zarządzanych aktywów netto w skali miesiąca) jest niższa im większy fundusz ? OFE ING jest pod tym względem 2 w Polsce, OFE PZU 3, a OFE Generali zajmuje 5 miejsce.

Z uwagi na powyższe, czynnik kosztów należy traktować tylko jako pomocniczy. Decydując się na wybór funduszu warto brać pod uwagę instytucje finansowe, które są akcjonariuszami towarzystwa emerytalnego.

Solidni i wiarygodni akcjonariusze (tacy jak PZU, ING, Generali) dają rękojmię, że fundusz będzie funkcjonował w oparciu o najlepsze zasady
obowiązujące w instytucjach finansowych.

Kryterium, które należy wziąć pod uwagę jest także poziom obsługi z jakim spotyka się klient, przede wszystkim jakość obsługi telefonicznej i internetowej. Warto sprawdzić czy fundusz zapewnia łatwy i szybki dostęp do najważniejszych informacji, takich jak stan rachunku, czy wartość jednostki rozrachunkowej.

Oczywiście Generali, ING i PZU oferują poziom obsługi na najwyższym z możliwych poziomie.

Widzisz zatem, że nasz ranking jest obiektywny. Dostrzegasz, że polecamy Ci sprawdzone marki. Zdajesz sobie wreszcie sprawę, że decyzja i tak należy do Ciebie!

Aby uzyskać więcej informacji nt. Funduszy Emerytalnych – zapisz się na nasz darmowy kurs emailowy “Czego nie powie Ci akwizytor OFE, a co musisz wiedzieć aby wybrać Najlepszy Fundusz Emerytalny”Jan P. Lewandowski – doradza wirtualnie internautom w kwestiach związanych z ich przyszłą emeryturą. Autor darmowego kursu emailowego nt. Funduszy Emerytalnych, na kurs można się na www.OFEdlaCiebie.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy