Finanse Wiadomości branżowe

Przyjęcie euro to wejście na grecką ścieżkę

Dramatyczna sytuacja strefy euro nie zniechęca rządu Donalda Tuska do przyjęcia wspólnej waluty. Niestety, posunięcia polskich władz pokazują, że nie potrafią one w najmniejszym stopniu wykorzystać doświadczeń krajów,

Dramatyczna sytuacja strefy euro nie zniechęca rządu Donalda Tuska do przyjęcia wspólnej waluty. Niestety, posunięcia polskich władz pokazują, że nie potrafią one w najmniejszym stopniu wykorzystać doświadczeń krajów, które zbyt pochopnie wstąpiły do eurostrefy i obecnie za nierozwagę płacą poważnym kryzysem – pisze analityk Bankier.pl, Piotr Lonczak.

Z perspektywy rządu kusząco wygląda spadek stóp procentowych, który zapewni władzom oszczędności na finansowaniu deficytu. Na wprowadzeniu euro skorzystają też gospodarstwa domowe, gdyż niskie stopy to mniejsze raty kredytów. Takie połączenie zapewni kilkuletnie ożywienie gospodarcze. Jednak korzyści wynikające z przystąpienia do strefy euro ulecą szybko i pozostawią słony rachunek do zapłacenia.

Niskie stopy procentowe będą największą szkodą dla polskiej gospodarki. W powszechnym przekonaniu tani pieniądz jest korzystny, gdyż okresy niskich stóp charakteryzuje silny wzrost gospodarczy. Jednak w rzeczywistości takie ożywienie ma kiepską jakość, gdyż jego fundamentem jest kredyt bez pokrycia w oszczędnościach. Dlatego takiego rodzaju wzrost nie ma trwałego charakteru i kończy się ostrym hamowaniem.


Więcej informacji w analizie przygotowanej przez analityka Bankier.pl, Piotra Lonczaka: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Przyjecie-euro-to-wejscie-na-grecka-sciezke-2429870.html


Redakcja Serwisów Bankier.pl należąca do Grupa Allegro Sp. z o.o. zezwala na powielanie i rozpowszechnianie powyższego fragmentu utworu w całości, w dowolnych mediach na wszystkich polach eksploatacji. Pełna wersja utworu, dostępna na stronie: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Przyjecie-euro-to-wejscie-na-grecka-sciezke-2429870.html,może być bezpłatnie powielana i rozpowszechniana w całości lub w części wyłącznie w prasie drukowanej, w tytułach zarejestrowanych i kontrolowanych w Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, pod warunkiem spełnienia wymogów wynikających z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994r. Nr. 24 poz. 83 z późn. zm.), w szczególności pod warunkiem podania autora i źródła  pochodzenia utworu.

A to już wiesz?  W MultiBanku klient sam odroczy spłatę kredytu

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy