Wiadomości branżowe

Podatniku, teraz to urzędnik wyliczy twój podatek

Do końca kwietnia podatnicy mogą powierzyć rozliczenie swojego PIT-u urzędowi skarbowemu. W tym celu trzeba zalogować się w Portalu Podatkowym.

W tym roku usługa dotyczy wyłącznie zeznania PIT-37 ? formularza najczęściej wykorzystywanego przez podatników. Na Portalu Podatkowym wchodzimy w zakładkę o nazwie ?Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)?. System poprosi nas o podanie swoich danych indentyfikacyjnych, a następnie ? sprawdzenie, czy w wygenerowanym zeznaniu podatkowym wyszczególnione zostały wszystkie uzyskane przez nas dochody. Jeżeli okaże się, że dane są niepełne, podatnik może zedytować dokument ? dopisać pozostałe źródła przychodu.

Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy czas, ponieważ nie musimy samodzielnie głowić się nad tym, jak prawidłowo wypełnić dokument, co jest typowe podczas rozliczania się w formie papierowej i ?zwykłej? elektronicznej.

?Ważne, aby pamiętać o wyborze sposobu opodatkowania (indywidualnie czy wspólnie z małżonkiem) oraz wykazaniu przysługujących nam odliczeń? ? mówi serwisowi infoWire.pl Małgorzata Sator z Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola. ?Gdy wprowadzimy wszystkie niezbędne informacje, program sam obliczy nam podatek? ? dodaje. Dalsza droga złożenia formularza jest taka sama, jak w przypadku ?zwykłego? rozliczania się w wersji elektronicznej.

?Niewątpliwie jest to bardzo łatwa i dogodna forma rozliczenia podatkowego: system finansowy prezentuje nam zebrane informacje na temat naszych dochodów, a my musimy tylko zweryfikować ich kompletność? ? podkreśla urzędniczka.

Program wstępnego wypełnienia formularza podatkowego docelowo ma obejmować wszystkie PIT-y. Doświadczenia zebrane po półtoramiesięcznym funkcjonowaniu systemu będą uwzględniane podczas jego udoskonalania w przyszłości. ?Już teraz widać, że jest on przydatny dla podatników, ponieważ coraz więcej osób z niego korzysta? ? mówi Małgorzata Sator.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy