Wiadomości branżowe

Piękne życie z frankiem. Jak długo?

W Polsce mamy ok. 800 tys. kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązanie we franku szwajcarskim. Życie z kredytem w obcej walucie jest trudne i wymaga ciągłego śledzenia sytuacji na rynkach finansowych. Jednak ostatnio wszystko wskazuje, że to życie może być lepsze.

Dane z polskiej gospodarki mają drugorzędne znaczenie. Najważniejsze jest wystąpienie szefa Fedu Bena Bernankego, którego słowa mogą poruszyć rynki. Takim najgorszym scenariuszem byłaby zapowiedź Bernankego, że ?odcina kroplówkę? we wrześniu, czyli kończy z obecną polityką drukowania pieniędzy. To byłoby katastrofalne dla naszej waluty. Wówczas poziom powyżej 3,6 zł za franka byłby bardzo realny w dłuższym okresie. Jednak na razie nic nie wskazuje, by Fed miał podjąć taką decyzję. Więcej na ten temat w artykule Kredyt we franku to nie musi być wyrok.

Jak się zabezpieczyć przed gwałtownymi zmianami?

Najprostszy sposób zabezpieczenia się przed zmianami wysokości kredytowej raty to zbudowanie ?funduszu stabilizacyjnego?. - Konieczność posiadania rezerw finansowych dotyczy nie tylko kredytobiorców spłacających zobowiązania walutowe ? każdy dłużnik powinien mieć w zanadrzu równowartość co najmniej kilku rat.

Metod na stworzenie rezerwy, po którą sięgalibyśmy w razie wzrostu rat, jest wiele, jak odkładanie określonej części dochodów, np. 10%, na wydzielone konto oszczędnościowe. Można także uśrednić ratę kredytową, zakładając, że co miesiąc spłacamy 1500 zł. Jeżeli chwilowo rata jest niższa, to nadwyżkę odkładamy, by skorzystać z niej, gdy miesięczne zobowiązanie będzie wyższe - przekonuje dr Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.

O tym jak żyć z frankiem i nie zwariować w artykule Kredyt we franku ? jak ustabilizować domowe finanse?

Obecnie Bankier.pl przeprowadza badanie dotyczące kredytów udzielanych we franku szwajcarskim. Celem badania jest sprawdzenie rzeczywistych rozmiarów problemu, sposobów na ich rozwiązanie, a także diagnoza na przyszłość. Osoby, które wypełnią ankietę mogą wygrać atrakcyjne nagrody.

Źródło Bankier.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy