Finanse

Oszczędzaj porównując ceny online

Oszczędzaj porównując ceny online
autorem artykułu jest Aneta Oktim

Wakacje to czas wzmożonych zakupów. Wyjazd na urlop nie obędzie się bez dobrego aparatu fotograficznego, kamery czy – coraz częściej już – nawigacji satelitarnej. Produkty te wydają się niezbędne podczas urlopu, więc coraz większa rzesza turystów kupuje lub zamienia stary sprzęt na nowy. Wielu robi to jednak bez porównania cen – od razu dokonując zakupu w ulubionym (lub – co gorsza – przypadkowym) sklepie. W tym momencie popełniają błąd, który może kosztować całkiem sporo… PLN… Jak wskazują dane z serwisu www.okazje.info.pl – ceny tego samego produktu, w zależności od miejsca zakupu (czyli sklepu, który go proponuje klientom), mogą się różnić nawet o blisko 70%.

1162026_business_decision
Porównanie cen najpopularniejszych akcesoriów polskiego turysty

Bodaj najczęstszymi przedurlopowym zakupami elektronicznymi są kamera i aparat fotograficzny. Niepodzielnie królują tu oczywiście popularne cyfrówki. Średnio, różnica cen aparatu cyfrowego oferowanego przez różne sklepy, wynosi obecnie 33%, ale zdarzają się sytuacje, jak w przypadku Canon PowerShot S5 IS – gdy różnica cenowa – wynosi aż 67% (http://www.okazje.info.pl/szukaj/Canon-PowerShot-S5-IS/ceny.html) – mówi Magdalena Kobusińska z serwisu www.okazje.info.pl. W przypadku kamer, różnice w cenie to średnio 17%. Najbardziej klarownym przypadkiem jest jeden z modeli Sony, który można kupić już za 1237 złotych, podczas gdy jego maksymalna cena wynosi prawie 1941 PLN. Różnica to aż 57% (źródło – http://www.okazje.info.pl/sprzet-rtv/kamery-cyfrowe/, dane z dnia 3 lipca 2008).

Coraz większą popularnością cieszą się nawigacje satelitarne. Wielu turystów wybierając się na urlop decyduje się na podróż autem. Zarówno w kraju, jak i zagranicą, pomoc GPS?a jest nieoceniona i pozwala bez problemów trafić do dowolnego miejsca wypoczynku. Średnia różnica w cenach nawigacji samochodowej wynosi 18% (dane z 3 lipca 2008 z http://www.okazje.info.pl/szukaj/sprzet-rtv/systemy-nawigacji-gps/nawigacja-samochodowa/porownaj-ceny.html). Za ciekawy przykład posłużyć tu może model Navigon 7110 Europe (http://www.okazje.info.pl/szukaj/Navigon-7110-Europe/ceny.html). Jego cena minimalna – 899 złotych, maksymalna prawie 1800 (różnica więc to 100%)!

Odtwarzacze mp3 to także ważny dodatek do wakacji… Nie ma nic lepszego w chwili relaksu, niż słuchanie muzyki podczas opalania się czy spaceru po plaży. Średnia różnica w cenie takich akcesoriów wynosi 19% (http://www.okazje.info.pl/szukaj/sprzet-rtv/odtwarzacze-mp3/odtwarzacze-mp3/porownaj-ceny.html). Przykład? iPoda Shuffle 1G można kupić za 145 złotych, albo za 344 PLN (dane z okazje.info.pl z dnia 3 lipca 2008), czyli blisko 200 złotych więcej! Nie są to małe kwoty, zatem gra wydaje się warta świeczki.

To tylko niektóre przykłady z pakietu ‘wakacyjnych zakupów’, w którym zaobserwować można tak duże różnice cen danego produktu oferowanego przez różne sklepy, ale sytuacja powtarza się niemalże w każdej kategorii asortymentowej. Wniosek nasuwa się zatem sam – decydując się na zakup mp3, aparatu lub kamery, nawigacji GPS, czy innego sprzętu przydatnego podczas urlopu, należy odwiedzić porównywarkę cen online, przeanalizować ceny produktu, który zamierzamy kupić i wybrać optymalną opcję. Dzięki tym oszczędnościom więcej pieniędzy pozostanie na oddawanie się przyjemnościom podczas wypoczynku… 🙂


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Similar Posts