Wiadomości branżowe

?Mam kredyt we franku i nie żałuję?. Wyniki Diagnozy Bankier.pl

Problemy ze spłatą kredytów walutowych w Hiszpanii, Chorwacji i na Węgrzech skłoniły niektórych polityków do głosów, że klienci banków nie byli świadomi tego, na jakich warunkach zaciągają kredyt. Tymczasem 59 proc. badanych przez Bankier.pl kredytobiorców twierdzi, że wiedziało, iż w przyszłości zarówno rata, jak i wartość długu mogą wzrosnąć. Co więcej, większość nie żałuje kredytu we frankach.

Wskazania respondentów biorących udział w badaniu ?Życie z frankiem. Diagnoza? nie pozostawiają złudzeń ? zaciągając zobowiązania, kredytobiorcy frankowi myśleli przede wszystkim o wysokości raty. To właśnie na ten ? jak się później przekonali - niezbyt stabilny czynnik zwróciło uwagę czterech na pięciu badanych. Co czwarty z respondentów pokusił się o samodzielne sprawdzenie parametrów kredytu, a 24 proc. brało pod uwagę rekomendacje pośrednika finansowego lub doradcy w banku.

Znacząca część badanych zaciągała zobowiązania, gdy kurs franka znajdował się na poziomie 2,00-2,40 zł. Znalazło to swoje odbicie w dzisiejszym poziomie ich zadłużenia ? 42 proc. ma do spłaty w złotych więcej niż wynosi wartość ich nieruchomości, a dla 19 proc. dług przekracza 130% jej wartości. 47 proc. badanych przyznaje, że rozważało w pewnym momencie przewalutowanie kredytu, ale nie zdecydowało się na zrealizowanie straty.

Dziś ze swojego wyboru zadowolona jest ponad połowa badanych. Co piąty wybrałby kredyt w złotych. Badanie ?Życie z frankiem. Diagnoza? pokazało, że frankowicze dobrze radzą sobie z zarządzaniem osobistymi finansami. Czterech na dziesięciu korzysta z internetowych kantorów, aby obniżyć comiesięczne obciążenia, a połowa posiada oszczędności, które wystarczą na spłatę co najmniej 6 rat kredytowych. Niemal 50 proc. respondentów stosuje mechanizmy zabezpieczające przed zmiennością raty ? przykładowo kupuje walutę na zapas lub gromadzi fundusz ?stabilizacyjny?.

Infografika podsumowująca oraz więcej informacji: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Portret-frankowca-2916489.html

Źródło Bankier.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy