Wiadomości branżowe

Kto wymienia waluty w sieci i w jakim celu?

Teaser

Trzydziestolatek, po studiach wyższych, zamieszkały w średnim lub dużym mieście, pracujący zawodowo i pozostający w związku małżeńskim lub partnerskim ? tak przedstawia się profil osoby wymieniającej regularnie waluty w sieci, opracowany na podstawie analizy serwisu Walutomat.pl. Osoby te najczęściej kupują waluty na wyjazd zagraniczny lub w celu przewalutowania swoich środków na spłatę kredytu hipotecznego. Wybierając serwis pośredniczący w wymianie kierują się głównie bezpieczeństwem oraz oferowanym kursem.

Kim jest walutowy e-kupujący?

Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie serwisu Walutomat.pl wynika, że prawie 40 proc. Polaków wymienia waluty. W Kantorze internetowym lub tradycyjnym  kupuje waluty blisko 80 proc. Co ósma osoba zainteresowana wyminą walut kieruje się banku ? W sieci wymieniają waluty osoby w wieku 30-40 lat z wykształceniem wyższym (65 proc.) oraz mieszkańcy miast powyżej 60 tys. ludności z południowej i centralnej części Polski ? ponad połowa  naszych klientów pochodzi właśnie z tych regionów ? mówi Dagmara Malinowska, dyrektor serwisu Walutomat.pl. Jeszcze dwa lata temu przeważającą grupą wymieniających byli mężczyźni (60 proc.), jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy można zauważyć systematyczny wzrost liczby kobiet, korzystających z wymiany online.

Dużą grupę wymieniających stanowią przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w walutach z zagranicznymi kontrahentami. Są to  przede wszystkim producenci, eksporterzy i importerzy, a także firmy z branży spedycyjno-logistycznej.

W jakim celu wymieniamy waluty?

Osoby, które regularnie wymienią waluty w sieci najczęściej  potrzebują je na wyjazd zagraniczny ? ponad połowa badanych (54 proc.) kupuje euro lub dolary na wakacje lub zagraniczny wyjazd służbowy. Co piąta osoba, która wzięła udział w badaniu spłaca kredyt walutowy, dlatego tanich franków szwajcarskich lub euro szukają właśnie w sieci. Co ósmy ankietowany zarabia i rozlicza się w obcych walutach z pracodawcą lub kontrahentami. 8 proc. badanych trzyma swoje oszczędności na lokacie w obcej walucie, a  dzięki e-wymianie zyskują dodatkowe oszczędności. Najmniej osób wymienia waluty na zakupy w zagranicznych sklepach internetowych (5 proc.).

Jak wybieramy serwis wymiany online?

Dla wymieniających waluty w sieci najważniejsze są atrakcyjne kursy walut i bezpieczeństwo transakcji. Ponad połowa badanych podkreśliła, że są to najistotniejsze czynniki, jakimi kierują się kupujący waluty w sieci. Co czwarty respondent docenia dostępność świadczonych usług przez 24 godziny na dobę, a co piąty szybkość transakcji.

? Dwudziestolatkowie częściej mówią o dostępności 24 godziny na dobę (blisko 40 proc.), a trzydziestolatkowie bardziej niż pozostali cenią sobie szybkość transakcji  ?  tłumaczy  Dagmara Malinowska. ? Dla osób  regularnie wymieniających waluty istotne są oszczędności jakie daje wymiana walut z pominięciem banków i kantorów tradycyjnych ?  dodaje.

W Internecie najczęściej wymienianymi walutami są euro i dolary (gównie firmy i osoby często podróżujące za granicę lub zarabiające w tej walucie) oraz franki szwajcarskie i funty brytyjskie.

Badanie na zlecenie serwisu Walutomat.pl zostało przeprowadzone przez TNS Polska techniką wywiadu bezpośredniego wspomaganego komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w wieku 15 i więcej lat.

 

< 241381" >
Źródło Revelco Sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy