Finanse

Ile wyniesie emerytura z I i II filaru, czyli z ZUS i OFE?

Ile wyniesie emerytura z I i II filaru, czyli z ZUS i OFE?
autorem artykułu jest Jan P. Lewandowski

Dwa obowiązkowe filary systemu emerytalnego (ZUS i Fundusze Emerytalne) nie gwarantują Ci emerytury na odpowiednim poziomie.
Jak wykazują obecne analizy nie będzie to porażająca kwota. Specjaliści twierdzą, iż łączna emerytura z I filaru (ZUS) i II filaru (OFE) wyniesie nie więcej niż 40-60%, a niektórzy twierdzą wręcz, iż stopa zastąpienia pensji emeryturą może być niższa niż 40% naszego ostatniego wynagrodzenia z okresu aktywności zawodowej.
1166351_vertical

To mniej więcej tak, jakbyś np. dzisiaj zarabiał 4?000 zł i nagle dowiedział się, że od jutra, co miesiąc będziesz dostawał maksymalnie 1’600 – 2?000 zł… czy możesz sobie wyobrazić, jak drastycznie spadłaby jakość Twojego życia? Po za tym żyjemy coraz dłużej i w pewnym momencie (po 10-15 latach na emeryturze) pieniądze zgromadzone w OFE wyczerpią się? Co wtedy?

Co ciekawe im więcej będziesz zarabiać – tym mniej otrzymasz z ZUS i OFE.

Wszystko zatem zależy od nas, od tego ile uzbieramy sobie w tzw. III filarze.

Jednak nie oznacza to, iż należy zaniedbywać II filar, chociaż niestety wiele osób tak czyni…. Statystyki są zatrważające ponad 55% Polaków nie wie w jakim jest OFE. Ponad połowy Polaków nie interesuje ich przyszła emerytura. A przecież wystarczy zobaczyć ranking funduszy emerytalnych i np. przez internet dokonać wyboru czy też zmiany OFE. Niestety zaledwie kilka procent Polaków wie ile pieniędzy ma zgromadzone na swoim koncie w OFE.

No właśnie! A Ty, drogi czytelniku w jakim OFE jesteś? Ile pieniędzy zgromadziłeś? Jak one pracują na Twoją emeryturę? Czy aby na pewno wybrałeś najlepiej?

Dość powiedzieć, iż w okresie siedmiu lat od początku działalności OFE najlepszy Fundusz (ING NN) wypracował dla statystycznego członka OFE o 1’600zł więcej niż najgorszy Fundusz (Ergo Hestia).

Dużo to czy mało? Sporo, ponieważ 1’600 zł (przy założeniu rocznej stopy zwrotu z inwestycji na poziomie 5,5%) dadzą dzisiejszemu 30latkowi w momencie przejścia na emeryturę 10’422,12 zł.

Aby szacunkowo obliczyć swoją emeryturę można skorzystać z jednego z kalkulatorów emerytalnych, czy też skorzystać z pomocy doradcy finansowegoJan P. Lewandowski – doradza internautom w kwestiach związanych z ich przyszłą emeryturą. Autor darmowego kursu emailowego nt. Funduszy Emerytalnych, na kurs można się na http://www.OFEdlaCiebie.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #firmy   #jego   #jest   #kilka   #lub   #nam   #od   #oszczędności   #raz   #System   #tak