Finanse

Finanse rodziny ? powinny być jak finanse dobrej firmy

Finanse rodziny ? powinny być jak finanse dobrej firmy
autorem artykułu jest Joanna Wiejak

O finansach rodziny w Polsce rozmawia się rzadko. Mówimy, że finanse nas nie interesują. Albo w rozmowach z przyjaciółmi narzekamy na zbyt małe zarobki, drogie mieszkania, rosnące ceny żywności, trudne do spłacenia kredyty. Najczęściej mówimy, jak trudno jest powiązać koniec z końcem. Rzadko słyszymy o finansach rodziny, jako o dobrze prosperującym przedsiębiorstwie, które powinno przynosić zyski.

Tymczasem jak każda firma, rodzina ma swoje dochody, wydatki, inwestycje, długi i podatki. Podejmuje różne decyzje finansowe, pieniądze wydaje na aktualne potrzeby lub inwestuje na przyszłość.

Niestety większość rodzin pieniądze wydaje na bieżące życie. Jakie powinny być prawidłowe nawyki i zasady zdrowego zarządzania finansami osobistymi oraz finansami rodziny? Wprawdzie 75% Polaków zarabia poniżej średniej krajowej, ale trudno uwierzyć, że to tylko pozostałe 25% tworzy ogromne kolejki w supermarketach i zapełnia wózki po brzegi.

Nasze życie nie może podlegać tylko regułom konsumpcji. Warto przemyśleć powyższe zagadnienia. Z pewnością wyjdzie to na zdrowie całej naszej rodzinie. Nie rozstrzygając kwestii, czy z przychodami jest dobrze, czy źle, przypatrzmy się zagadnieniu finansów rodziny, jako sprawy istotnej dla każdego w społeczeństwie. Finansami osobistymi czy też rodzinnymi każdy przecież zarządza.

1162334_constructing_tower
Każdy z nas jest ekspertem od finansów osobistych. A przynajmniej tak sądzi. Dopiero spotkania z profesjonalistą pokazują, jak bardzo jest zaniedbana ta dziedzina naszego życia. W przypadku finansów rodziny można mówić o zestawie różnych reguł i praw. Ich znajomość i stosowanie ułatwia bardzo funkcjonowanie w dzisiejszym świecie zdominowanym przez finanse.

Pierwszy artykuł z serii ?Finanse rodziny oraz zasady zarządzania finansami osobistymi? został opublikowany w tygodniku internetowym CashFlow&You nr 32 (02/2008). Autor artykułu: Andrzej Mańka przy współpracy dr Andrzeja Fesnaka, wydawca: e-ProfitSystem, http://newsletter.cashflowandyou.pl.

W dziale “Za darmo” tygodnika internetowego CashFlow&You można pobrać e-booka “Jak zadbać o finanse rodziny i zbudować jej zamożność na pokolenia”.Joanna Wiejak

CashFlow&You Tygodnik dla Inwestorów: biznes, finanse, nieruchomości.
Kursy dla Inwestorów Sposób na zyski i finansową niezależność.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #cych   #dla   #pko bank polski   #przez   #stwa   #wki   #wszystkich