Finanse Wiadomości branżowe

Emisja 5. transzy obligacji na rynek krajowy

PKO Bank Polski wyemitował kolejną transzę obligacji dyskontowych na kwotę 1,5 mld złotych, w ramach otwartego w czerwcu ubiegłego roku programu emisji obligacji własnych na rynku krajowym. Aktualnie łączna wartość niewykupionych

PKO Bank Polski wyemitował kolejną transzę obligacji dyskontowych na kwotę 1,5 mld złotych, w ramach otwartego w czerwcu ubiegłego roku programu emisji obligacji własnych na rynku krajowym.

 

Aktualnie łączna wartość niewykupionych obligacji, wyemitowanych przez Bank w ramach programu emisji na rynek krajowy wynosi 2, 25 mld zł. W 5. transzy wyemitowane zostały obligacje dyskontowe. Wykup obligacji nastąpi po cenie nominalnej.

Kwota emisji w ramach otwartego w czerwcu 2011 r. programu może wynieść 5 mld zł lub równowartość w innych walutach. W ubiegłym roku Bank wyemitował w czterech transzach obligacje odpowiednio na kwoty: w sierpniu 1, 25 mld zł, we wrześniu 700 mln zł, w trzeciej listopadowej transzy 2,25 mld zł oraz w czwartej uplasowanej w grudniu 700 mln zł.

- Już od dłuższego czasu PKO Bank Polski skutecznie dywersyfikuje źródła finansowania. Cyklicznie wychodzimy na rynek z kolejnymi emisjami, które spotykają się z niesłabnącym, dużym zainteresowaniem ze strony krajowych instytucji finansowych - podkreśla Jakub Papierski, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego odpowiedzialny za Obszar Bankowości Inwestycyjnej. 

Emisja miała charakter niepubliczny i była skierowana do finansowych inwestorów instytucjonalnych, głównie funduszy emerytalnych oraz TFI. Środki z emisji służą dywersyfikacji źródeł finansowania działalności Banku.

 

***
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Zgodnie z wyliczeniami firmy Intelace Research, z aktywami na poziomie 42,232 mld euro według stanu na koniec 2010 roku, jest też największym bankiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Skonsolidowany zysk netto PKO Banku Polskiego po 3. kwartałach 2011 roku wyniósł 2,855 mld zł. Bank zajmuje także czołowe miejsce w sprzedaży kredytów hipotecznych. PKO Bank Polski jest regularnie nagradzany w prestiżowych rankingach. W ostatnim czasie został uhonorowany nagrodą „Bank of the Year in Poland” przyznawaną przez międzynarodowy miesięcznik The Banker. Doceniono zarówno jego wyniki finansowe, jak i kompleksową modernizację. Instytut Rachunkowości i Podatków uhonorował Raport roczny PKO Banku Polskiego za 2010 rok Nagrodą Główną w konkursie „The Best Annual Report” w kategorii Banki i instytucje finansowe. Dwa produkty PKO Banku Polskiego: kredyt gotówkowy i lokata bankowa, zostały nagrodzone przez miesięcznik Reader's Digest certyfikatami "Produkt Roku 2011" jako najczęściej i najchętniej wybierane przez klientów. Bank jest też m.in. laureatem "Złotego Bankiera" za najlepszy na rynku kredyt gotówkowy i kredyt dla firm, zwycięzcą konkursu "Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców", posiadaczem certyfikatu "Firma Przyjazna Klientowi" oraz najlepszym bankiem komercyjnym według Warsaw Business Journal. Innowacyjne rozwiązania bankowości korporacyjnej PKO Banku Polskiego zostały nagrodzone w konkursie Europrodukt. Bank otrzymał w ostatniej edycji tego konkursu trzy statuetki w kategorii produkt - za rachunek płacowy i skonsolidowany oraz rachunek escrow. Ponadto system bankowości elektronicznej iPKO Biznes po raz drugi zdobył Medal Europejski. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju, o czym świadczy pozycja lidera rankingu "Top Marka" według magazynu Press oraz tytuł Marki Godnej Zaufania przyznany przez miesięcznik Reader’s Digest. Jest także najdroższą marką na polskim rynku bankowym. Specjaliści z magazynu The Banker wycenili jej wartość na 1,5 mld dolarów, a w rankingu Rzeczpospolitej "Polskie Marki 2011" jej wartość została określona na 3,8 mld złotych. Działalność filantropijna PKO Banku Polskiego została doceniona przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, która przyznała Bankowi oraz Inteligo Financial Services statuetkę Dobroczyńcy Roku 2010, oraz przez Forum Darczyńców w Polsce, które przyznało Bankowi Nagrodę Specjalną za długoletnie i konsekwentne wspieranie działań społecznie użytecznych.

A to już wiesz?  Agenci OFE - łowcy przyszłych emerytów pod lupą

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy