Finanse

Bankom musimy oddać nawet o 50% więcej niż pożyczyliśmy

Zaciągając kredyt gotówkowy na trzy lata spłacimy od 26% do 50% więcej niż pożyczyliśmy. Wynika to z wysokich odsetek oraz dodatkowych opłat. O pożyczkę gotówkową nie zawsze opłaca się wnioskować w banku w którym posiadamy konto.

Zaciągając kredyt gotówkowy w kwocie 10 tys. zł na trzy lata w sumie trzeba zwrócić bankowi od 26% do prawie 50% więcej niż pożyczyliśmy ? wynika z zestawienia Expandera. Oprocentowanie kredytów, które można znaleźć w materiałach informacyjnych banków wynosi zwykle kilkanaście procent. Należy jednak pamiętać, że jest ono podawane w skali roku. Ponadto koszt kredytu znacznie podnoszą różnego rodzaju prowizje, opłaty i składki ubezpieczeniowe.

Odsetki to nie wszystko

1156913_bright_sunPorównując oferty banków najlepiej robić to na podstawie oprocentowania rzeczywistego lub sumy odsetek i wszystkich innych opłat (całkowity koszt kredytu), które trzeba zapłacić aby kredyt uzyskać. Jedynie w ten sposób mamy szansę wybrać najtańszy kredyt. Same odsetki niekiedy stanowią bowiem miej niż połowę sumy kosztów. Tak jest np. w Cetelem Banku, w którym suma opłat za administrowanie kredytem (0,5% kwoty kredytu miesięcznie) przewyższa wartość odsetek. Zdarzają się jednak również skrajnie przeciwne oferty. W Alior Banku jedynym kosztem, jaki ponosi kredytobiorca są odsetki. Klient nie płaci natomiast żadnych innych opłat.

Udział opłat i ubezpieczeń w całkowitym koszcie kredytu

Najtańszy kredyt w BZ WBK

Z analizy Expandera wynika, że najtańszy kredyt dla osoby nie związanej wcześniej z bankiem na kwotę 10 tys. zł na 3 lata ofertuje Bank Zachodni WBK, w którym całkowity koszt kredytu wynosi jedynie 2618,94 zł. Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły Kredyt Bank i Bank Pekao. Natomiast najwyższy całkowity koszt takiego kredytu trzeba zapłacić w Banku Pocztowym ? 4978 zł, czyli niemal dwa razy więcej niż w BZ WBK. Bardzo słaby wypadły również oferty PKO BP i Invest Banku. Natomiast Cetelem Bank, w który nalicza wysoką opłatę administracyjną znalazł się w połowie stawki, dzięki niskiej kwocie odsetek.

(Nie)atrakcyjna oferta dla ?starych? klientów

Na nieco tańszy kredyt mogą liczyć osoby wnioskujące o kredyt w banku, w którym od dłuższego czasu posiadają konto. Większość banków swoim ?starym? klientom udzieli kredytu na korzystniejszych warunkach niż osobie, z którą dopiero rozpoczyna współpracę. Niestety obniżki są często bardzo niewielkie. Natomiast rozbieżności w ofertach jeszcze większe ? koszt kredytu dla ?starego? klienta Banku Pocztowym ponad dwukrotnie przekracza poziom w BZ WBK.

Co ciekawe z wyliczeń Expandera wynika, że obniżki dla ?starych? klientów są na tyle nieznaczne, że tylko klientom BZ WBK, Kredyt Banku i Banku Millennium nie opłaca się wnioskować o kredyt w innym banku. W pozostałych przypadkach oferta banków dla swoich klientów jest gorsza od oferty BZ WBK skierowanej do ?nowych? klientów.

Jarosław Sadowski,
Expander

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy