Wiadomości branżowe

Agencje Fitch i Moody?s potwierdzają oceny ratingowe po transakcji sprzedaży pakietu akcji Pekao

Agencja Fitch Ratings potwierdziła długoterminową ocenę  ratingową  Issuer Default Rating (IDR) Banku Pekao na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Pozostałe oceny Pekao wg agencji Fitch również pozostały bez zmian. Moody's Investors Service Ltd. oceniła,  że transakcja sprzedaży 9% akcji Banku przez UniCredit jest neutralna dla Pekao, potwierdzając

Agencja Fitch Ratings potwierdziła długoterminową ocenę  ratingową  Issuer Default Rating (IDR) Banku Pekao na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Pozostałe oceny Pekao wg agencji Fitch również pozostały bez zmian. Moody's Investors Service Ltd. oceniła,  że transakcja sprzedaży 9% akcji Banku przez UniCredit jest neutralna dla Pekao, potwierdzając przyznane wcześniej oceny ratingowe Banku Pekao SA.  

W swoim komunikacie Agencja Fitch napisała m.in.: Oceny ratingowe Banku Pekao stanowią odzwierciedlenie jego stabilnych i zdywersyfikowanych źródeł finansowania, wysokich kapitałów i mocnej marki na rynku oraz konsekwencji w konserwatywnym zarządzaniu ryzykiem kredytowym i rynkowym. Czynniki te uczyniły Bank Pekao, w porównaniu do innych banków, bardziej odpornym na pogorszenie warunków otoczenia operacyjnego w czasie kryzysu i ? w ocenie Fitch ? dają Bankowi odpowiednią elastyczność w przystosowaniu się do negatywnego wpływu spowalniającej polskiej gospodarki. 

Fitch potwierdził również rating wsparcia na poziomie 2, uzasadniając tą decyzję w następujący sposób: Potwierdzenie ratingu wsparcia na poziomie ?2?  uwzględnia pogląd Fitch, że po zamknięciu z sukcesem oferty sprzedaży 9,1% akcji Banku Pekao, co zostało ogłoszone w dniu 29 stycznia 2013 r., UniCredit S.p.A. (?UC? oceniany?A-?/Perspektywa negatywna) pozostanie akcjonariuszem większościowym z wysoką skłonnością do  zapewnienia wsparcia dla Banku Pekao, posiadającego strategiczne znaczenie dla działalności bankowej UniCredit w Polsce.

W opublikowanym 31 stycznia komunikacie Agencja Moody?s stwierdza m.in.: Zauważamy, że UniCredit zachowuje pakiet większościowy Pekao, podkreślając swoje zobowiązania wobec banku oraz długoterminowe zainteresowanie polskim rynkiem. Jest to ważny czynnik wiarygodności kredytowej, ponieważ polski rynek wkracza w fazę niższego wzrostu i znaczące zmiany własnościowe mogłyby spowodować niepewność odnośnie do średnioterminowego kierunku strategicznych działań Banku.

 

 

Komplet ocen ratingowych Pekao wg Agencji Fitch oraz Moody?s wygląda następująco:

 

Fitch Ratings

Moody's Investors Service Ltd

Ocena długookresowa IDR                   

A-

Długookresowa ocena depozytów

A2

Ocena krótkookresowa

F2

Krótkookresowa ocena depozytów

Prime-1

Ocena viability

a-

Siła finansowa

C-

Ocena wsparcia

2

Perspektywa

Negatywna

Perspektywa

Stabilna

 

 

 

 

 

A to już wiesz?  BRE Bank po 2012 r.: 4,1 mln klientów i 1,2 mld zł zysku

 

 

 


 

Bank Pekao SA działa od ponad 80 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Pod względem wartości aktywów jest drugim co do wielkości bankiem w Polsce, natomiast biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec III kwartału 2012 r. na poziomie 18,9%).

Bank Pekao SA dysponuje drugą co do wielkości siecią oddziałów (1000 placówek w całym kraju) oraz oferuje swoim klientom dostęp do sieci ponad 4000 bezpłatnych bankomatów w Polsce i ok. 20 000 w 22 krajach Europy. W grupie kapitałowej Pekao znajdują się również największe w Polsce Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, fundusz emerytalny, dwa wiodące na polskim rynku domy maklerskie, oraz spółki zajmujące się leasingiem i faktoringiem.

Bank Pekao SA jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W 2012 roku aplikacja do bankowości mobilnej Banku Pekao wygrała w konkursie Mobile Trend Awards, Bank Pekao został także uhonorowany po raz trzeci z rzędu tytułem Top Employers Europe 2012. Na polu bankowości korporacyjnej Pekao w 2012 roku otrzymało tytuły Najlepszego Dostawcy Usług Walutowych i Najlepszego Banku Finansowania Handlu, przyznawane przez magazyn Global Finance. Bank Pekao jest czterokrotnym zdobywcą tytułu Najlepszego Banku w Polsce przyznawanego przez magazyn ?Euromoney?. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny ?The Banker? i ?Global Finance?. Bankowość korporacyjna została uhonorowana także m.in. nagrodą ?Złotego Bankiera? za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca.

Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych, która działa w 22 europejskich krajach poprzez sieć 9600 placówek oraz zatrudnia ok. 160 tys. osób.

< 233575" >
Źródło Bank Pekao SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy