Finanse Wiadomości branżowe

20 lat innowacji w Polsce

Polska filia amerykańskiego giganta od innowacji 3M - właśnie obchodzi swoje dwudziestolecie. Czy firma kojarzona głównie z żółtą karteczką Post It® zmieniła oblicze współczesnej Polski?

Pierwsze produkty 3M pojawiły się w Polsce pół wieku temu, ale dopiero rok 1991 okazał się prawdziwym przełomem dla działalności amerykańskiego koncernu w naszym kraju. To wtedy zarejestrowano firmę 3M Poland, 52 oddział Minnesota Mining and Manufacturing (obecnie 3M Company) na świecie. Opierając swoją działalność na ponad stuletnim doświadczeniu koncernu, unikalnym know-how oraz na wykwalifikowanej kadrze specjalistów, 3M Poland ugruntowała swoją pozycję na krajowym rynku i stała się jednym z ważniejszych partnerów polskiej gospodarki.

- Przez ponad 20 lat zainwestowaliśmy w Polsce ponad 350 mln dolarów oraz przeszkoliliśmy i zapoznaliśmy setki tysięcy polskich specjalistów z najnowszymi technologiami. Dziś zatrudniamy 1600 pracowników i mamy aż 9 zakładów. Nie zamierzamy jednak zwalniać tempa. Tylko w tym roku otworzyliśmy dwie nowe fabryki we Wrocławiu i zainwestujemy w Polsce kolejne 83 miliony dolarów. Naszą ambicją jest, aby Polska stała się dla 3M kluczowym rynkiem z którego pochodzić będzie 70 % produktów eksportowanych do państw w Europie Środkowo-Wschodniej. – mówi Xavier Douellou, Dyrektor Generalny 3M w Polsce.

Badania przeprowadzone na zlecenie firmy wskazują, że po dwóch dekadach działalności na naszym rynku, przeciętny konsument spotyka się każdego dnia aż 17 razy z produktami 3M. Pobawmy się zatem w wyliczankę: w domu - popularne czyściki Scotch-Brite™, gąbki Syrena, plasterki Viscoplast, folia ochronna lub prywatyzująca na ekranach laptopów, TV czy smartfonów. W pracy - samoprzylepne karteczki Post-it®, taśma biurowa Scotch®, mini-projektor MP 180, wykładziny i taśmy antypoślizgowe, na linii produkcyjnej – produkty 3M zapewniają pełną ochronę głowy – maski, nauszniki i okulary ochronne, na ulicy - folie odblaskowe na znakach drogowych, pojazdach specjalnych (straż pożarna, policja),  folie reklamowe użyte do brandingu znanych banków i drogerii, rzepy i taśmy przemysłowe łączące elementy konstrukcyjne biurowców  ale też autobusów i pociągów pasażerskich. We własnym aucie - filtry powietrza, folia na ekranach GPSów, elementy w katalizatorach, folia na tablicy rejestracyjnej. Na ścieżce rowerowej , w sali gimnastycznej - taśmy odblaskowe na ubraniach czy obuwiu. W szpitalu czy u dentysty - wypełnienia do zębów, system Lava™ - skaner wewnątrzustyny, popularne lekkie gipsy Scochcast®, stetoskop lekarza marki Littmann®, opatrunki i obłożenia chirurgiczne. W sumie na rynku polskim dostępnych jest ponad 10 000 produktów, część z nich produkowana jest w zakładach produkcyjnych we Wrocławiu, w Skomielnej koło Rabki i Janinowie. Otwarta w tym roku fabryka we Wrocławiu wytwarzająca produkty dla przemysłu lotniczego, produkować będzie folie i kleje termoutwardzalne oraz folie ochronne dla takich gigantów jak: Airbus, Bell czy Boeing.

- Od 2009 roku prowadzimy w Polsce laboratoria badawcze, które pracują na potrzeby tutejszych zakładów. Przykładem zastosowania innowacyjnych technologii w Polsce może być Miejski System Informacji w Warszawie i Łodzi. Słynne niebiesko-czerwono-białe tablice, które znakomicie usprawniają poruszanie się w przestrzeni aglomeracji stolicy, są wykonane właśnie z materiałów odblaskowych 3M. MSI był i jest pierwszym w Polsce projektem mającym na celu zintegrowanie systemu informacji wizualnej w mieście. - dodaje Xavier Douellou.

3M Poland znane jest również ze swoich programów środowiskowych. W lipcu tego roku uzyskała tytuł Lidera Zrównoważonego Rozwoju przyznany przez miesięcznik Forbes. Przykładem skuteczności tych działań jest jeden z wrocławskich zakładów produkcyjnych, w którym udało się zredukować zużycie energii, wody i odpadów o całe 20% na przestrzeni zaledwie trzech lat. To jeden z najlepszych wyników wśród wszystkich oddziałów 3M na świecie.

3M w Polsce prowadzi też działania na rzecz społeczności lokalnej. Od lat wspiera Integracyjny Klub Sportowy – sekcję niepełnosprawnych Szermierzy na wózkach. Wspiera i organizuje liczne akcje na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.

***

O 3M Poland

3M Poland Sp. z o.o. jest filią koncernu Minnesota Mining and Manufacturing. W 2011 roku firma obchodzi dwudziestolecie istniena na polskim rynku oraz dziesięciolecie rozpoczęcia działalności produkcyjnej.

3M Poland posiada obecnie 9 zakładów produkcyjnych oraz zatrudnia ponad 1600 pracowników. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k/Warszawy, a biura regionalne w Katowicach i Wrocławiu. 3M Poland oferuje ponad 10 000 produktów z takich sektorów jak: Ochrona zdrowia, Produkty biurowe i konsumenckie, Bezpieczeństwo, ochrona i zabezpieczenia, Reklama wizualna i materiały odblaskowe, Przemysł i transport, Energetyka i telekomunikacja. Dotychczasowe inwestycje 3M w Polsce wyniosły ok.350 mln USD.

3M Poland od 20 lat wnosi wkład w rozwój polskiego biznesu i gospodarki za co otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia m.in. tytuł „Firmy XX-lecia 1990-2010”  przyznany jej przez Polski Klub Biznesu oraz honorowy tytuł „Business Superbrand Polska 2010”.

Więcej informacji: www.3m.pl

O 3M

3M będąc uznanym liderem w dziedzinach badania i rozwoju, produkuje tysiące innowacyjnych produktów na potrzeby dziesiątek różnych rynków m.in. bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Kluczową siłą 3M jest zastosowanie więcej niż 40 odmiennych platform technologicznych – często w połączeniu –  dzięki  którym dostosowuje się do szerokiego zakresu potrzeb klienta. Przy sprzedaży wynoszącej ponad 26,7 mld USD, 3M zatrudnia 80 000 osób na całym świecie i prowadzi działalność w ponad 60 krajach.

Więcej informacji: www.3m.com.

Similar Posts